AFD50-22-41PN-LC
Mfr.Part #
AFD50-22-41PN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 41POS PNL MT
Orientation :
N (Normal)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Number of Positions :
41
Voltage - Rated :
2.3kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Silver
Number of Contacts :
41
Shell Material :
Aluminum Alloy
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Receptacle Housing
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Gender :
Male
Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Datasheets
AFD50-22-41PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 41 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD50-22-41PN-LC Overview
AFD50-22-41PN-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD50-22-41PN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD50-22-41PN-LC Circular Connectors applications.
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT