AFD50-20-41SN-6233
Mfr.Part #
AFD50-20-41SN-6233
Description
CONN RCPT HSG FMALE 41POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Voltage - Rated :
2.3kV
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
41
Current Rating :
7.5A
Mount :
Flanges, Panel
Insert Material :
Plastic
Termination :
Crimp
Contact Size :
20
MIL-DTL-26482
Orientation :
N (Normal)
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Nickel
Shielding :
Unshielded
Ratings :
Environment Resistant
Housing Color :
Silver
Shell Material :
Aluminum Alloy
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Bayonet Lock
Packaging :
Bulk
Type :
For Female Sockets
Contact Shape :
Circular
Contact Gender :
FEMALE
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
Published :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 41 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD50-20-41SN-6233 Overview
AFD50-20-41SN-6233 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD50-20-41SN-6233 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD50-20-41SN-6233 Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT