AFD50-20-39PZ-6117
Mfr.Part #
AFD50-20-39PZ-6117
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
REACH SVHC :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Fastening Type :
Bayonet
Mixed Contacts :
No
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
200°C
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Gender :
Receptacle
Backshell Type :
Solid
IEC Conformance :
No
HTS Code :
Number of Contacts :
39
Current Rating :
13A
Contact Gender :
Male
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Circular, Receptacle
Voltage - Rated :
2.3kV