AFD50-16-26PN-6233
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD50-16-26PN-6233
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 26POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Ratings :
Environment Resistant
Contact Size :
20
Insert Material :
Plastic
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
Voltage - Rated :
2.3kV
Current Rating :
7.5A
Plating :
Nickel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Gender :
Male
Termination :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Housing Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Type :
For Male Pins
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Finish :
Nickel
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mount :
Flanges, Panel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
26
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 26 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD50-16-26PN-6233 Overview
AFD50-16-26PN-6233 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD50-16-26PN-6233 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD50-16-26PN-6233 Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT