AFD50-16-23SX-LC
Mfr.Part #
AFD50-16-23SX-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 23POS PNL MT
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Female Sockets
Fastening Type :
Bayonet Lock
Ratings :
Environment Resistant
Housing Color :
Silver
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Nickel
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Unshielded
Contact Size :
Insert Material :
Plastic
Contact Type :
Crimp
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Orientation :
X
Mount :
Flanges, Panel
Shell Material :
Aluminum Alloy
Number of Positions :
23
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
AFD50-16-23SX-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 23 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD50-16-23SX-LC Overview
AFD50-16-23SX-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD50-16-23SX-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD50-16-23SX-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT