AFD50-16-23SN-LC
Mfr.Part #
AFD50-16-23SN-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 23POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
Contact Size :
Shielding :
Unshielded
Shell Material :
Aluminum Alloy
Orientation :
N (Normal)
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Housing Color :
Silver
Insert Material :
Plastic
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Nickel
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Type :
For Female Sockets
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
23
Published :
Connector Type :
Receptacle Housing
Ratings :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Datasheets
AFD50-16-23SN-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 23 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD50-16-23SN-LC Overview
AFD50-16-23SN-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD50-16-23SN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD50-16-23SN-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT