AFD50-16-23SN-6141
Mfr.Part #
AFD50-16-23SN-6141
Description
CONN RCPT HSG FMALE 23POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
Receptacle
Orientation :
N (Normal)
Contact Size :
REACH SVHC :
Unknown
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mount :
Flanges, Panel
Shielding :
Unshielded
Plastic
Number of Contacts :
23
Published :
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Cadmium
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
23
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Housing Color :
Olive Drab
Bayonet Lock
Body Plating :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 23 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD50-16-23SN-6141 Overview
AFD50-16-23SN-6141 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD50-16-23SN-6141 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD50-16-23SN-6141 Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT