AFD50-16-23SN-6139
Mfr.Part #
AFD50-16-23SN-6139
Description
CONN RCPT HSG FMALE 23POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
Published :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Gender :
Receptacle
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Finish :
Cadmium
Orientation :
N (Normal)
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
REACH SVHC :
Unknown
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Body Plating :
Cadmium
Number of Positions :
23
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Unshielded
Housing Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Type :
For Female Sockets
Ratings :
Environment Resistant
Number of Contacts :
23
Insert Material :
Plastic
Contact Plating :
Gold
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 23 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD50-16-23SN-6139 Overview
AFD50-16-23SN-6139 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD50-16-23SN-6139 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD50-16-23SN-6139 Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT