AFD50-14-19PY-6141
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD50-14-19PY-6141
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Cadmium
Contact Type :
Crimp
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Fastening Type :
Bayonet Lock
Orientation :
Y
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Aluminum Alloy
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Type :
For Male Pins
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
19
Housing Color :
Olive Drab
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Feature :
Flange
Ratings :
Environment Resistant
Insert Material :
Plastic
Mount :
Flanges, Panel
Contact Size :
20
Contact Shape :
Circular
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 19 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD50-14-19PY-6141 Overview
AFD50-14-19PY-6141 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD50-14-19PY-6141 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD50-14-19PY-6141 Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT