AFD50-14-19PY-6139
Mfr.Part #
AFD50-14-19PY-6139
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Cadmium
Contact Type :
Crimp
Type :
For Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Unshielded
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum Alloy
Connector Type :
Receptacle Housing
Insert Material :
Plastic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
19
Orientation :
Y
Contact Shape :
Circular
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
20
Housing Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-55°C~175°C
1 (Unlimited)
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 19 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD50-14-19PY-6139 Overview
AFD50-14-19PY-6139 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD50-14-19PY-6139 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD50-14-19PY-6139 Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT