AFD50-14-15PN-LC
Mfr.Part #
AFD50-14-15PN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 15POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Male Pins
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Finish :
Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
Connector Type :
Receptacle Housing
Flanges, Panel
Insert Material :
Plastic
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Number of Positions :
15
Shell Material :
Aluminum Alloy
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shielding :
Unshielded
Orientation :
N (Normal)
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Silver
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
AFD50-14-15PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 15 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD50-14-15PN-LC Overview
AFD50-14-15PN-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD50-14-15PN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD50-14-15PN-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT