AFD50-12-10SX-6139
Mfr.Part #
AFD50-12-10SX-6139
Description
CONN RCPT HSG FMALE 10POS PNL MT
Housing Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-55°C~175°C
REACH SVHC :
Unknown
Body Material :
Aluminium
Body Plating :
Cadmium
Contact Gender :
FEMALE
Type :
For Female Sockets
Voltage - Rated :
2.3kV
Orientation :
X
Current Rating :
7.5A
Shell Finish :
Cadmium
Insert Material :
Plastic
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 10 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD50-12-10SX-6139 Overview
AFD50-12-10SX-6139 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD50-12-10SX-6139 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD50-12-10SX-6139 Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT