AFD50-12-10SW-6140
Mfr.Part #
AFD50-12-10SW-6140
Description
CONN RCPT HSG FMALE 10POS PNL MT
Type :
For Female Sockets
Current Rating :
7.5A
Voltage - Rated :
2.3kV
Orientation :
W
REACH SVHC :
Unknown
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Body Plating :
Electroless Nickel
Housing Color :
Silver
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Gender :
FEMALE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 10 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD50-12-10SW-6140 Overview
AFD50-12-10SW-6140 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD50-12-10SW-6140 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD50-12-10SW-6140 Circular Connectors applications.
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT