AFD50-12-10PW-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD50-12-10PW-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 10POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Plating :
Nickel
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Unshielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
20
Ingress Protection :
Environment Resistant
Type :
For Male Pins
Mount :
Flanges, Panel
Number of Contacts :
10
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Current Rating :
7.5A
Voltage - Rated :
2.3kV
Contact Plating :
Gold
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
10
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Gender :
Male
Connector Type :
Receptacle Housing
Ratings :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Crimp
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Nickel
Published :
Orientation :
W
REACH SVHC :
No SVHC
Housing Color :
Silver
Fastening Type :
Bayonet Lock
Insert Material :
Plastic
Datasheets
AFD50-12-10PW-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 10 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD50-12-10PW-LC Overview
AFD50-12-10PW-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD50-12-10PW-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD50-12-10PW-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT