AFD 56-18-32 PN 6117
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD 56-18-32 PN 6117
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
AFD 56-18-32 PN 6117
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
32
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
No
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
No
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Insert Material :
Plastic
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
32
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish - Mating :
Gold
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
2.3kV
Current Rating :
7.5A
Ratings :
Environment Resistant
Radiation Hardening :
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Gender :
Male
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
Packaging :
Bulk
Published :
IEC Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Material :
Aluminium
Plating :
Nickel
Body Plating :
Cadmium
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mixed Contacts :
Termination :
Crimp
Mount :
Cable, Free Hanging
Shell Material :
Aluminum
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
AFD56-18-32PN-6117 Overview
AFD56-18-32PN-6117 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD56-18-32PN-6117 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD56-18-32PN-6117 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER