AF0603FR-073K6L
Mfr.Part #
AF0603FR-073K6L
Description
RES SMD 3.6K OHM 1% 1/10W 0603
Max Power Dissipation :
100mW
Working Voltage :
75V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
3.6kOhm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, LASER TRIMMABLE
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Datasheets
AF0603FR-073K6L
YAGEO AF0603FR-073K6L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AF Series, Thick Film, 3.6kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C