AF0603FR-073K16L
Mfr.Part #
AF0603FR-073K16L
Description
RES SMD 3.16K OHM 1% 1/10W 0603
FIXED RESISTOR
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Surface Mount :
yes
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Composition :
Thick Film
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Max Power Dissipation :
100mW
AF
Power Rating :
100mW
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
24 Weeks
Resistance :
3.16kOhm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, LASER TRIMMABLE
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
75V
Published :
Weight :
2.012816mg
Datasheets
AF0603FR-073K16L
YAGEO AF0603FR-073K16L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AF Series, Thick Film, 3.16kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C