AF0603FR-072K49L
Mfr.Part #
AF0603FR-072K49L
Description
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/10W 0603
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
100mW
yes
Working Voltage :
75V
Published :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
2.49kOhm
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
AF
Datasheets
AF0603FR-072K49L
YAGEO AF0603FR-072K49L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AF Series, Thick Film, 2.49kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C