AF0603FR-072K43L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AF0603FR-072K43L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
2.43kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
AF
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Composition :
Thick Film
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Height :
558.8μm
Published :
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
100mW