AF0603FR-07232KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AF0603FR-07232KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 232K OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Power Dissipation :
100mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Pbfree Code :
yes
Working Voltage :
75V
Factory Lead Time :
24 Weeks
Composition :
Thick Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Resistance :
232kOhm
Series :
AF
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
558.8μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
AF0603FR-07232KL
YAGEO AF0603FR-07232KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AF Series, Thick Film, 232kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C