AECS1806C03ZS-3000S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AECS1806C03ZS-3000S
Manufacturer
Abracon
Description
RF ANT 3IN1 LTE/GNSS/WIFI EXT SH
Stock
75
In Stock :
75
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
RF Antennas
Antenna Type :
Module
Frequency Range :
698MHz ~ 960MHz, 1.561GHz ~ 1.602GHz, 2.4GHz ~ 2.4835GHz
Application :
M2M, Smart City, Transportation, Smart Agriculture, Geolocation, Tracking, Celluar
Termination Style :
Connector
Gain :
3.5dBi, 2dBic, 2dBi
Product Type :
Multiband Antennas
Number of Bands :
3
Cable Type :
3 M RG174 x 2, 3 M LMR100
Frequency (Center/Band) :
829MHz, 1.5815GHz, 2.44175GHz
Brand :
Return Loss :
Width :
69.1 mm
Impedance :
50 Ohms
Cable Length :
3000 mm
Lead Length :
3m
Frequency Group :
Wide Band
Mounting Type :
Panel
Termination :
SMA Male (3)
IP Rating :
IP67
Package :
Bulk
Features :
Cable - 3m, LNA
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Mounting Style :
Direct / Permanent Mount
Antenna Connector Type :
SMA Male
Height (Max) :
2.720" (69.10mm)
Subcategory :
Antennas
Product Status :
Active
VSWR :
RoHS :
Details
RF Family/Standard :
Cellular, Navigation, WiFi
Length :
181.7 mm
Type :
MIMO Antenna
Product Category :
Antennas
Polarization :
Linear, RHCP
Applications :
Beidou, Galileo, GLONASS, GNSS, GPS, LTE, Wi-Fi
Height :
68.9 mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Style :
Sharkfin
Series :
AECS
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
IP67
Product :
Outdoor Antennas
Center Frequency :
1.5 GHz
Abracon AECS1806C03ZS-3000S
3 Bands Module Wide Band Panel SMA Male (3) 829MHz, 1.5815GHz, 2.44175GHz 3.5dBi, 2dBic, 2dBi Bulk 2.720" (69.10mm) Beidou, Galileo, GLONASS, GNSS, GPS, LTE, Wi-Fi