AEACAD153029-S433
Mfr.Part #
AEACAD153029-S433
Manufacturer
Abracon
Description
RF ANT 433MHZ -960MHZ WHIP SMA
Stock
154
In Stock :
154
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
RF Antennas
Product Type :
Cellular Antennas - GSM, LTE, 2G/3G/4G/5G
Rad Hardened :
No
Type :
Whip
Gain :
3dBi
Product :
Indoor Antennas
Impedance :
50(ohm)
Style :
Straight with Base
Applications :
ISM, LoRa, LPWAN, Sigfox
Input Power :
Mounting Type :
Magnetic
RoHS :
Details
Frequency :
960(MHz)
Antenna Connector Type :
SMA Male
Cable Length :
3m
Operating Temperature (Min) :
-40C
Input Impedance :
50Ohm
Operating Temperature (Max) :
85C
Frequency Range :
433MHz~960MHz
Factory Lead Time :
9 Weeks
Termination :
SMA
VSWR (Max) :
4.5
Cable Type :
3 M RG174
Termination Style :
Connector
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Return Loss :
Antenna Type :
Whip, Straight
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Bands :
1
Series :
AEAC
Package :
Bulk
Operating Temperature Classification :
Industrial
VSWR :
4.5
Mounting Style :
Magnetic Mount
Antenna Mounting :
Magnetic
Mounting :
MAGNET
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Application :
Packaging :
Bulk
Center Frequency :
696.5 MHz
Antenna Gain :
3dBi
Ingress Protection :
Height (Max) :
6.035 153.30mm
Frequency (Min) :
433(MHz)
Brand :
RF Family/Standard :
General ISM
Length :
153.3 mm
Polarization :
Linear
Diameter :
29.4 mm
Features :
Subcategory :
Antennas
Product Category :
Antennas
Frequency (Center/Band) :
433MHz 868MHz 915MHz
Frequency Group :
UHF 300MHz~1GHz
Datasheets
AEACAD153029-S433
Abracon AEACAD153029-S433
1 Bands Whip, Straight UHF 300MHz~1GHz Magnetic SMA 433MHz 868MHz 915MHz 3dBi Bulk 6.035 153.30mm ISM, LoRa, LPWAN, Sigfox