AEA1213102M025R
Mfr.Part #
AEA1213102M025R
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
ALUMINUM CAP
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance :
1000 µF
Product Status :
Active
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Surface Mount Land Size :
0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Spacing :
Ripple Current @ Low Frequency :
660 mA @ 120 Hz
Impedance :
60 mOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) :
0.531" (13.50mm)
Series :
AEA
Ripple Current @ High Frequency :
1.1 A @ 100 kHz
Voltage - Rated :
25 V
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Ratings :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
AEA1213102M025R
KYOCERA AVX AEA1213102M025R
AEA 1000 μF Capacitor ±20% Surface Mount 0.492" Dia (12.50mm) -55°C ~ 105°C Polar Radial, Can - SMD