AE666R22B55S6-LC
Mfr.Part #
AE666R22B55S6-LC
Description
CONN PLG HSG FMALE 55POS INLINE
Stock
15
In Stock :
15
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Anodized
Fastening Type :
Bayonet Lock, Threaded
Shell Size - Insert :
22-55
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Material Flammability Rating :
Connector Type :
Plug Housing
Series :
MIL-DTL-26500
Type :
For Female Sockets
Shielding :
Shielded
Base Product Number :
AE666R
Orientation :
6
Housing Color :
Black
Product Status :
Active
Package :
Box
Number of Positions :
55
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size, MIL :
Shell Material :
Aluminum
Note :
Contacts Not Included
Mounting Feature :
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
20
Datasheets
AE666R22B55S6-LC
Conesys AE666R22B55S6-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Anodized 6 Bayonet Lock, Threaded
AE666R22B55S6-LC Overview
AE666R22B55S6-LC Features
MIL-DTL-26500 series
AE666R22B55S6-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE666R22B55S6-LC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT