AE666R22B55P6-LC
Mfr.Part #
AE666R22B55P6-LC
Description
CONN PLG HSG MALE 55POS INLINE
Connector Type :
Plug Housing
Mounting Feature :
Product Status :
Active
Housing Color :
Black
Number of Positions :
55
Orientation :
6
Note :
Contacts Not Included
Material Flammability Rating :
Shell Material :
Aluminum
Series :
MIL-DTL-26500
Shielding :
Shielded
Type :
For Male Pins
Contact Size :
20
Package :
Box
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Crimp
Shell Size, MIL :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish :
Anodized
Fastening Type :
Bayonet Lock, Threaded
Features :
Base Product Number :
AE666R
Datasheets
AE666R22B55P6-LC
Conesys AE666R22B55P6-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Anodized 6 Bayonet Lock, Threaded
AE666R22B55P6-LC Overview
AE666R22B55P6-LC Features
MIL-DTL-26500 series
AE666R22B55P6-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE666R22B55P6-LC Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT