AE666R20B41PN-LC
Mfr.Part #
AE666R20B41PN-LC
Description
CONN PLG HSG MALE 41POS INLINE
Circular Connector Housings
Series :
MIL-DTL-26500
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Mounting Feature :
Number of Positions :
41
Note :
Contacts Not Included
Product Status :
Active
Base Product Number :
AE666R
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Fastening Type :
Bayonet Lock, Threaded
Contact Type :
Crimp
Material Flammability Rating :
Connector Type :
Plug Housing
Orientation :
N (Normal)
Features :
Shell Size, MIL :
Package :
Box
Type :
For Male Pins
Shell Finish :
Anodized
Contact Size :
20
Datasheets
AE666R20B41PN-LC
Conesys AE666R20B41PN-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Anodized N (Normal) Bayonet Lock, Threaded
AE666R20B41PN-LC Overview
AE666R20B41PN-LC Features
MIL-DTL-26500 series
AE666R20B41PN-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE666R20B41PN-LC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT