AE666R12B12SN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE666R12B12SN-LC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN PLG HSG FMALE 12POS INLINE
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS :
Non-Compliant
Connector Type :
Circular
ECCN (US) :
EAR99
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Maximum Voltage Rating :
850VDC|600VAC
Number of Contacts :
12
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Mating Cycle (Cycles) :
500
Maximum Operating Temperature (°C) :
200
Shell Plating :
ANODIZE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Type :
Circular
Shell Size / Insert Arrangement :
Wire Size (AWG) :
Product Diameter (mm) :
Housing Color :
Black
Mating Style :
Bayonet Lock
Military Standard Series :
Series III
Number of Terminals :
12
Mounting :
Cable Mount
Termination Method :
Crimp
Contact Gender :
SKT
Gender :
PL
Polarization :
N
Shell Material :
Aluminum
Product Length (mm) :
Number of Ports :
1
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Body Orientation :
Straight
Less Contact :
yes
Datasheets
AE666R12B12SN-LC
Conesys AE666R12B12SN-LC
Circular Aluminum
AE666R12B12SN-LC Overview
Currently, it is packaged in Circular.
AE666R12B12SN-LC Features
AE666R12B12SN-LC Applications
There are a lot of Aero-Electric Connector
AE666R12B12SN-LC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT