AE665R14B15P6
Mfr.Part #
AE665R14B15P6
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
37
In Stock :
37
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Material Flammability Rating :
Color :
Black
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
14-15
Base Product Number :
AE665R
Series :
MIL-DTL-26500
Shell Finish :
Black Anodized
Current Rating (Amps) :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
6
Features :
Product Status :
Active
Fastening Type :
Bayonet Lock, Threaded
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Primary Material :
Metal
Shell Size, MIL :
Shielding :
Shielded
Voltage Rating :
600VDC
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Termination :
Crimp
Package :
Box
Mounting Feature :
Front Side Nut
Number of Positions :
15
Datasheets
AE665R14B15P6
Conesys AE665R14B15P6
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Black Anodized 6 Bayonet Lock, Threaded
AE665R14B15P6 Overview
AE665R14B15P6 Features
MIL-DTL-26500 series
AE665R14B15P6 Applications
There are a lot of Conesys
AE665R14B15P6 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER