AE664R24B61PN-LC
Mfr.Part #
AE664R24B61PN-LC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT HSG MALE 61POS INLINE
Stock
17
In Stock :
17
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Anodized
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
24-61
Material Flammability Rating :
Contact Size :
20
Shielding :
Shielded
Product Status :
Active
Shell Material :
Aluminum
Type :
For Male Pins
Base Product Number :
AE664R
Number of Positions :
61
Series :
MIL-DTL-26500
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Features :
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Black
Package :
Box
Shell Size, MIL :
Mounting Feature :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Bayonet Lock, Threaded
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
AE664R24B61PN-LC
Conesys AE664R24B61PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Anodized N (Normal) Bayonet Lock, Threaded
AE664R24B61PN-LC Overview
AE664R24B61PN-LC Features
MIL-DTL-26500 series
AE664R24B61PN-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE664R24B61PN-LC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT