AE664R14B15P8-LC
Mfr.Part #
AE664R14B15P8-LC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT HSG MALE 15POS INLINE
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Anodized
Material Flammability Rating :
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Type :
For Male Pins
Package :
Box
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
Orientation :
8
Contact Type :
Crimp
Mounting Feature :
Housing Color :
Black
Base Product Number :
AE664R
Connector Type :
Receptacle Housing
Product Status :
Active
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Note :
Contacts Not Included
Series :
MIL-DTL-26500
Contact Size :
20
Features :
Fastening Type :
Bayonet Lock, Threaded
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
15
Datasheets
AE664R14B15P8-LC
Conesys AE664R14B15P8-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 15 Positions Anodized 8 Bayonet Lock, Threaded
AE664R14B15P8-LC Overview
AE664R14B15P8-LC Features
MIL-DTL-26500 series
AE664R14B15P8-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE664R14B15P8-LC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT