AE664R12B12P6
Mfr.Part #
AE664R12B12P6
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT MALE 12POS GOLD CRIMP
Stock
24
In Stock :
24
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Bayonet Lock, Threaded
Series :
MIL-DTL-26500
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Color :
Black
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
12-12
Base Product Number :
AE664R
Voltage Rating :
600VDC
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Product Status :
Active
Features :
Primary Material :
Metal
Orientation :
6
Current Rating (Amps) :
7.5A
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size, MIL :
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Package :
Box
Number of Positions :
12
Material Flammability Rating :
Shell Finish :
Black Anodized
Datasheets
AE664R12B12P6
Conesys AE664R12B12P6
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 12 Positions Crimp Gold Black Anodized 6 Bayonet Lock, Threaded
AE664R12B12P6 Overview
AE664R12B12P6 Features
MIL-DTL-26500 series
AE664R12B12P6 Applications
There are a lot of Conesys
AE664R12B12P6 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER