AE326ZJ11SC-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE326ZJ11SC-LC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN PLG HSG FMALE 11POS INLINE
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
Features :
Contact Size :
Material Flammability Rating :
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
J-11
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Ingress Protection :
Package :
Box
Housing Color :
Black
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Shell Material :
Aluminum
Shell Size, MIL :
Mounting Feature :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
11
Orientation :
C
Product Status :
Active
Base Product Number :
AE326Z
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Type :
For Female Sockets
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Connector Type :
Plug Housing
Datasheets
AE326ZJ11SC-LC
Conesys AE326ZJ11SC-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Black Zinc Nickel C Threaded
AE326ZJ11SC-LC Overview
AE326ZJ11SC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
AE326ZJ11SC-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE326ZJ11SC-LC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT