AE326ZG41PA
Mfr.Part #
AE326ZG41PA
Description
CONN PLUG MALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Shell Size - Insert :
G-41
Orientation :
A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A
Termination :
Crimp
Base Product Number :
AE326Z
Features :
Voltage Rating :
Shell Material :
Aluminum
Color :
Black
Number of Positions :
41
Primary Material :
Metal
Datasheets
AE326ZG41PA
Conesys AE326ZG41PA
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel A Threaded
AE326ZG41PA Overview
AE326ZG41PA Features
MIL-DTL-38999 Series III series
AE326ZG41PA Applications
There are a lot of Conesys
AE326ZG41PA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER