AE326ZE26SB
Mfr.Part #
AE326ZE26SB
Description
CONN PLUG FMALE 26POS CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Shell Size - Insert :
E-26
Base Product Number :
AE326Z
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Voltage Rating :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
Ingress Protection :
Termination :
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps) :
7.5A
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Positions :
26
Orientation :
B
Color :
Black
Material Flammability Rating :
Primary Material :
Metal
Datasheets
AE326ZE26SB
Conesys AE326ZE26SB
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel B Threaded
AE326ZE26SB Overview
AE326ZE26SB Features
MIL-DTL-38999 Series III series
AE326ZE26SB Applications
There are a lot of Conesys
AE326ZE26SB Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER