AE326WG16PA-LC
Mfr.Part #
AE326WG16PA-LC
Description
CONN PLG HSG MALE 16POS INLINE
Stock
132
In Stock :
132
Product Category :
Circular Connector Housings
Base Product Number :
AE326W
Number of Positions :
16
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Crimp
Shell Size, MIL :
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Plug Housing
Housing Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Mounting Feature :
Shell Size - Insert :
G-16
Shielding :
Shielded
Contact Size :
16
Orientation :
A
Shell Finish :
Cadmium
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Datasheets
AE326WG16PA-LC
Conesys AE326WG16PA-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 16 Positions Cadmium A Threaded
AE326WG16PA-LC Overview
AE326WG16PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
AE326WG16PA-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE326WG16PA-LC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT