AE326KJ24SC-LC
Mfr.Part #
AE326KJ24SC-LC
Description
CONN PLG HSG FMALE 24POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Active
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Base Product Number :
AE326K
Contact Size :
Number of Positions :
24
Ingress Protection :
Shell Material :
Stainless Steel
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Note :
Contacts Not Included
Shell Size, MIL :
Shell Finish :
Passivated
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
J-24
Material Flammability Rating :
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Orientation :
C
Connector Type :
Plug Housing
Datasheets
AE326KJ24SC-LC
Conesys AE326KJ24SC-LC
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 24 Positions Passivated C Threaded
AE326KJ24SC-LC Overview
AE326KJ24SC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
AE326KJ24SC-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE326KJ24SC-LC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT