AE326KG41PA-LC
Mfr.Part #
AE326KG41PA-LC
Description
CONN PLG HSG MALE 41POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Type :
For Male Pins
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Plug Housing
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Material Flammability Rating :
Shell Material :
Stainless Steel
Shell Size, MIL :
Housing Color :
Shell Finish :
Passivated
Base Product Number :
AE326K
Shell Size - Insert :
G-41
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Number of Positions :
41
Orientation :
A
Contact Size :
20
Datasheets
AE326KG41PA-LC
Conesys AE326KG41PA-LC
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 41 Positions Passivated A Threaded
AE326KG41PA-LC Overview
AE326KG41PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
AE326KG41PA-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE326KG41PA-LC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT