AE326FJ11PA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE326FJ11PA-LC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN PLG HSG MALE 11POS INLINE
Stock
14
In Stock :
14
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Material Flammability Rating :
Fastening Type :
Threaded
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
Contact Type :
Crimp
Type :
For Male Pins
Base Product Number :
AE326F
Package :
Box
Mounting Feature :
Connector Type :
Plug Housing
Shell Finish :
Nickel
Shell Size - Insert :
J-11
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Orientation :
A
Shell Material :
Aluminum
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Number of Positions :
11
Features :
Housing Color :
Shell Size, MIL :
Product Status :
Active
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
Datasheets
AE326FJ11PA-LC
Conesys AE326FJ11PA-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Nickel A Threaded
AE326FJ11PA-LC Overview
AE326FJ11PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
AE326FJ11PA-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE326FJ11PA-LC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT