AE324ZJ29PA
Mfr.Part #
AE324ZJ29PA
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Black
Shell Size - Insert :
J29
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Number of Positions :
29
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Primary Material :
Metal
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Material Flammability Rating :
Orientation :
A
Mounting Feature :
Rear Side Nut
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Voltage Rating :
Features :
Current Rating (Amps) :
13A
Ingress Protection :
Base Product Number :
AE324Z
Termination :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
AE324ZJ29PA
Conesys AE324ZJ29PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel A Threaded
AE324ZJ29PA Overview
AE324ZJ29PA Features
MIL-DTL-38999 Series III series
AE324ZJ29PA Applications
There are a lot of Conesys
AE324ZJ29PA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER