AE324ZJ11SN-LC
Mfr.Part #
AE324ZJ11SN-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Features :
Shell Size - Insert :
J-11
Shielding :
Shielded
Contact Size :
Orientation :
N (Normal)
Note :
Contacts Not Included
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Mounting Type :
Panel Mount
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Shell Size, MIL :
Housing Color :
Black
Number of Positions :
11
Base Product Number :
AE324Z
Datasheets
AE324ZJ11SN-LC
Conesys AE324ZJ11SN-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 11 Positions Black Zinc Nickel N (Normal) Threaded
AE324ZJ11SN-LC Overview
AE324ZJ11SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
AE324ZJ11SN-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE324ZJ11SN-LC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT