AE324ZG39BN
Mfr.Part #
AE324ZG39BN
Description
CONN RCPT FMALE 39POS CRIMP
Stock
14
In Stock :
14
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
G-39
Number of Positions :
39
Aluminum
Color :
Black
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating :
Mounting Feature :
Rear Side Nut
Ingress Protection :
Base Product Number :
AE324Z
Shell Size, MIL :
Primary Material :
Metal
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish - Mating :
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
Datasheets
AE324ZG39BN
Conesys AE324ZG39BN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp - Black Zinc Nickel N (Normal) Threaded
AE324ZG39BN Overview
AE324ZG39BN Features
MIL-DTL-38999 Series III series
AE324ZG39BN Applications
There are a lot of Conesys
AE324ZG39BN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER