AE324WJ61PB-LC
Mfr.Part #
AE324WJ61PB-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 61POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Olive Drab
Contact Type :
Crimp
Base Product Number :
AE324W
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Finish :
Cadmium
Material Flammability Rating :
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
61
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Type :
For Male Pins
Shielded
Contact Size :
20
Shell Size, MIL :
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
J-61
Datasheets
AE324WJ61PB-LC
Conesys AE324WJ61PB-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 61 Positions Cadmium B Threaded
AE324WJ61PB-LC Overview
AE324WJ61PB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
AE324WJ61PB-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE324WJ61PB-LC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT