AE324WJ24PB-LC
Mfr.Part #
AE324WJ24PB-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 24POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Shell Size - Insert :
J-24
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
B
Features :
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
24
Contact Size :
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Shell Finish :
Cadmium
Base Product Number :
AE324W
Datasheets
AE324WJ24PB-LC
Conesys AE324WJ24PB-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 24 Positions Cadmium B Threaded
AE324WJ24PB-LC Overview
AE324WJ24PB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
AE324WJ24PB-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE324WJ24PB-LC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT