AE324WJ11SA-LC
Mfr.Part #
AE324WJ11SA-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Cadmium
Note :
Contacts Not Included
Base Product Number :
AE324W
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Contact Type :
Number of Positions :
11
Shell Size - Insert :
J-11
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Olive Drab
Orientation :
A
Fastening Type :
Threaded
Contact Size :
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
AE324WJ11SA-LC
Conesys AE324WJ11SA-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 11 Positions Cadmium A Threaded
AE324WJ11SA-LC Overview
AE324WJ11SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
AE324WJ11SA-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE324WJ11SA-LC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT