AE324WG16SC
Mfr.Part #
AE324WG16SC
Description
CONN RCPT FMALE 16POS CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
13A
Base Product Number :
AE324W
Orientation :
C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ingress Protection :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating :
Number of Positions :
16
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Feature :
Rear Side Nut
Shell Size - Insert :
G-16
Primary Material :
Metal
Box
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Olive Drab
Termination :
Datasheets
AE324WG16SC
Conesys AE324WG16SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium C Threaded
AE324WG16SC Overview
AE324WG16SC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
AE324WG16SC Applications
There are a lot of Conesys
AE324WG16SC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER