AE324KG39AN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE324KG39AN
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT MALE 39POS CRIMP
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
Orientation :
N (Normal)
Material Flammability Rating :
Ingress Protection :
Base Product Number :
AE324K
Voltage Rating :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Package :
Box
Shell Material :
Stainless Steel
Primary Material :
Metal
Contact Finish - Mating :
Mounting Feature :
Rear Side Nut
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Features :
Shell Size, MIL :
Number of Positions :
39
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Product Status :
Active
Fastening Type :
Threaded
Color :
Shell Finish :
Passivated
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
G-39
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
AE324KG39AN
Conesys AE324KG39AN
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp - Passivated N (Normal) Threaded
AE324KG39AN Overview
AE324KG39AN Features
MIL-DTL-38999 Series III series
AE324KG39AN Applications
There are a lot of Conesys
AE324KG39AN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER