AE324KE26PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE324KE26PA
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Rear Side Nut
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Package :
Box
Voltage Rating :
Features :
Shell Finish :
Passivated
Product Status :
Active
Shell Material :
Stainless Steel
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Size - Insert :
E-26
Ingress Protection :
Color :
Primary Material :
Metal
Contact Finish - Mating :
Gold
Material Flammability Rating :
Base Product Number :
AE324K
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
26
Orientation :
A
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
AE324KE26PA
Conesys AE324KE26PA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Passivated A Threaded
AE324KE26PA Overview
AE324KE26PA Features
MIL-DTL-38999 Series III series
AE324KE26PA Applications
There are a lot of Conesys
AE324KE26PA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER