AE320WJ19BC
Mfr.Part #
AE320WJ19BC
Description
CONN RCPT FMALE 19POS CRIMP
Stock
88
In Stock :
88
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
19
Primary Material :
Metal
Orientation :
C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Base Product Number :
AE320W
Material Flammability Rating :
Contact Finish - Mating :
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert :
J19
Ingress Protection :
Current Rating (Amps) :
Voltage Rating :
Color :
Olive Drab
Datasheets
AE320WJ19BC
Conesys AE320WJ19BC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp - Olive Drab Cadmium C Threaded
AE320WJ19BC Overview
AE320WJ19BC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
AE320WJ19BC Applications
There are a lot of Conesys
AE320WJ19BC Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER