AE320WH32PA
Mfr.Part #
AE320WH32PA
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Base Product Number :
AE320W
Termination :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Threaded
Color :
Olive Drab
Number of Positions :
32
Primary Material :
Metal
Shell Size - Insert :
H-32
Voltage Rating :
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
AE320WH32PA
Conesys AE320WH32PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium A Threaded
AE320WH32PA Overview
AE320WH32PA Features
MIL-DTL-38999 Series III series
AE320WH32PA Applications
There are a lot of Conesys
AE320WH32PA Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER