AE320SD19PN-LC
Mfr.Part #
AE320SD19PN-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 19POS PNL MT
Stock
11
In Stock :
11
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
N (Normal)
Base Product Number :
AE320S
Shell Material :
Stainless Steel
Shell Size - Insert :
D-19
Number of Positions :
19
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Contact Size :
20
Shell Finish :
Nickel
Active
Type :
For Male Pins
Note :
Contacts Not Included
Shell Size, MIL :
Connector Type :
Receptacle Housing
Material Flammability Rating :
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Datasheets
AE320SD19PN-LC
Conesys AE320SD19PN-LC
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount 19 Positions Nickel N (Normal) Threaded
AE320SD19PN-LC Overview
AE320SD19PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
AE320SD19PN-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE320SD19PN-LC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT